Říjen 2019

Zdravím vás na konci října. Opět měsíc plný zážitků, nových setkání, ale i práce. Co se v něm událo?

V Holešově se naplno rozjela anglická kavárna, zajela jsem se tam podívat. Jak akce probíhá? Každou středu od 18 hodin můžete strávit anglickou konverzací s rodilým mluvčím, Kalim. Konverzační téma je dáno dopředu na základě přání účastníků. Dosud proběhly konverzace na téma plánování dovolené, služební cesty, cestování letadlem, ubytování v hotelu. Jak téma zjistíte? Přidejte se do skupiny na Messengeru – Let´s Talk English, Biograf Café, kde můžete navrhovat témata dle vašeho přání. Akce je bez omezení jazykové úrovně, účastníci si navzájem pomáhají, Kali vytváří pohodovou a uvolněnou atmosféru. A kdyby vás přepadl blok něco říct, vždy pomůže decinka vína. Akce je zdarma, platíte jen úhradu v kavárně. Určitě zkuste. Slibuji, že se pokaždé něco nového dozvíte a naučíte.

V Bystřici máme od října posilu na výuku angličtiny dětí a mládeže. Jde o moji milou kolegyni Hanku Hubíkovou, kterou někteří možná znáte z našich akcí s Rosariem. Hanka je kvalifikovaná lektorka angličtiny, zkušenosti s výukou nasbírala u nás i v zahraničí, a nabízí lekce ve své nové učebně, v budově Komerční banky (vstup od parkoviště), ve 2. patře vpravo. Hanka má svou učebnu nade mnou, takže spolu budeme sdílet nejen místo výuky, ale i zkušenosti a akce s angličtinou. Moc se na naši spolupráci těším a Hance přeji hodně štěstí a spokojených studentů. Informace na telefonním čísle 704441305.

Ano, zmínila jsem akce s Rosariem, ani v říjnu jsme nezaháleli a připravili tentokrát o něco komornější, ale o to milejší akci. Ač hrozilo zrušení akce z důvodu Rosariova silného nachlazení, jeho touha přijít a uvařit pro nás “Spaghetti Carbonara” byla tak silná, že se myslím během soboty i uzdravil. Tentokrát byl počet “cizinců” a Čechů téměř vyrovnaný, svou návštěvou nás ještě poctili Pat a Pepík Vališovi, naši známí “Rusavjáci z Johannesburgu”, a z Holešova se přijel podívat i již zmiňovaný Kali. Kaliho jsem pozvala záměrně, tušila jsem, že by si mohli s Rosariem “sednout”, nejen proto, že je spojuje podobný osud – následovali své drahé polovičky do ČR a cítí se tu poněkud mimo společnost. Byla to myslím dobrá volba, troufám si říct, že oba si dost rozuměli a hodně jsme se spolu s nimi nasmáli. I na prosinec plánujeme předvánoční vaření, sledujte akce na mém FB, pokud se chcete odhodlat a i vy přijít mezi nás. Všichni dosavadní účastníci snad potvrdí, že se opravdu není čeho bát. Když na akce zvu své studenty, často slyším: “..ještě ne, až příště. Až se naučím lépe anglicky.” To by mě vždycky čerti brali. Jako kdybych já řekla…”ne, ještě nepojedu k moři, až zhubnu deset kilo.”  Není lepší se prostě sbalit a odjet k moři hned? Takže nečekejte, až budete umět lépe anglicky, protože bez toho, aniž byste se hodili do vody a začali plavat, se to nikdy nestane! 🙂Stále hledám nové zdroje autentické angličtiny, a zároveň takové, aby studenty zaujaly a pobavily. Zavedli jsme pravidelné sledování videí dle výběru studentů, a doporučila jsem jim sledovat kanál na youtube – Great Big Story. Najdete zde krátká i delší videa z celého světa na jakékoliv téma, které vás zrovna zajímá. Některá videa jsou již natitulkovaná, u ostatních si můžete samozřejmě zapnout titulky automatické. Hodně zajímavostí jsem se díky sledování videí na tomto kanálu dozvěděla, a určitě budu sledovat i nadále. 

https://www.youtube.com/channel/UCajXeitgFL-rb5-gXI-aG8Q

Na Facebooku pro změnu doporučuji sledovat stránku English with Kris Amerikos. Kris vytváří a sdílí přesně takové příspěvky, které by měly zaujmout každého studenta. Přehledně, jasně, výstižně. Jako například tento:

 

Stále se mi nedaří prolomit nedůvěru a obavy studentů při mluvení s rodilými mluvčími online. Domluvila jsem pro své studenty lekce zdarma přes aplikaci Blabu, abychom je společně vyzkoušeli na hodině. Jsem zvědavá, kdy se mi podaří některou skupinu přemluvit, abychom zavolali a na něco se zeptali. Aby viděli, že na tom není vůbec nic těžkého. Jak vše funguje a jak získat kredity zdarma i pro vás se můžete dozvědět třeba v tomto krátkém videu učitele Kuby (Kubova English), který natočil svoji vlastní minilekci s lektorkou angličtiny právě na Blabu. Je to opravdu skvělý nástroj, a když je možnost mluvit zadarmo z pohodlí vlastního prostoru, proč to konečně nevyzkoušet? Navíc, když díky Kubovi můžete získat kredit na mluvení v hodnotě 10 USD!

https://www.youtube.com/watch?v=VkD2gXwxM9E

Dva měsíce uplynuly od začátku září, kdy jsme si spolu se studenty sepsali plány, jak pohnout s angličtinou. Ambice některých byly vyšší, u jiných nižší. Někteří z nich se do studia opravdu ponořili a nevzdávají to, jiní potřebují opět trochu namotivovat, aby nesjeli do starých kolejí “nicnedělání”. Neustále přemýšlím, jak jim pomoci, ale ona ta motivace musí vycházet z každého z nás. Mít radost z malých pokroků, zaznamenávat si je, neustávat v pravidelnosti, být aktivní. Od mé letní účasti v Akademii samouků už uplynul nějaký ten čas, skoro bych i zapomněla, co všechno jsem v létě prováděla. Naštěstí mi to v Akademii vše změřili, a tak si to můžu i s odstupem připomenout. Až ne tolik ráda píšu o sobě, radši o jiných, mnohem úspěšnějších, ale třeba tento rozhovor někomu pomůže připomenout, co vše můžeme postupně udělat pro zlepšení se. Ptala se má studentka Veronika. Na blogu Jazykového mentoringu mimojiné najdete spoustu dalších užitečností k učení se.

https://jazykovymentoring.sk/akademie-samouku-vhodna-i-pro-ucitele/

Není jednoduché plnit naše plány každý den, ale je to jen a jen na nás.  Držím všem studentům pěsti, aby stále měli z objevování jiných jazyků a kultur radost.

Nic, pro tento měsíc končím. Jdu si zacvičit. Abych si někdy v budoucnu mohla bez obav zajet k tomu moři 🙂

Přeji všem krásný listopad a na viděnou na lekci, na akci s angličtinou, nebo někde jinde.

Lenka

Hello, 👋 chcete být in?

Pokud mi svěříte svůj e-mail, žádná pozvánka na novou akci vám neuteče.

Nebojte, žádné spamy!