Listopad 2019

Nevím, jak pro vás, ale pro mne je listopad takový zvláštní měsíc. Začíná se projevovat únava, ač od začátku školního roku uplynuly teprve necelé 3 měsíce. Zároveň zrychluje shon před koncem roku. Uzávěrky, krátící se termíny, méně času na všechno a na všechny. Poznávám to i dle vyššího počtu zrušených lekcí. Navíc upadá úvodní nadšení, motivace učit se klesá přímo úměrně s onou ubývající energií. K tomu podzim, tma, zima, že ano. Přitom tento čas je dle mého ideální na studium. Kvůli sychravu se zdržujeme delší dobu doma, můžeme zalézt někam do tepla, a protože v televizi jen zřídka dávají něco, co jsme ještě neviděli, můžeme si udělat čas pro sebe. Jaké novinky a inspirace pro ty, kteří to ještě s angličtinou nechtějí vzdát, jsem nasbírala za listopad?

Na svých lekcích se studentů vždy ptám, co se za uplynulý týden stalo nového. Většinou se dočkám mlčení a uhýbavých pohledů, maximálně se dozvím, že “NOTHING”. I proto jsem začala jednou týdně sdílet a pracovat se stručným, 1 až 2 minuty dlouhým přehledem zpráv z našeho regionu v angličtině, který připravuje Česká televize pro cizince žijící u nás. Přehled najdete tuším jenom na Facebooku, na stránkách BRNO NEWS CTV. Na této stránce najdete také spoustu dalších novinek z Moravy, vše samozřejmě v angličtině. Skvělý zdroj slovní zásoby a již vás nezaskočí otázka nejen ode mne, co se právě děje! 🙂 Pro inspiraci přidávám odkaz na přehled zpráv z minulého týdne. 

https://www.facebook.com/BrnoNewsCTV/videos/540899583397422/

Zaznamenala jsem nového online učitele angličtiny. Jmenuje se Lukáš Mitacz, a na svém webu www.anglidsky.cz či na stejně zvaném youtube kanálu můžete sledovat jeho videa v nádherné americké angličtině. Dozvíte se spoustu užitečné slovní zásoby na všemožná témata. Navíc, pokud investujete Kč 299,- k ročnímu přístupu ke všem jeho videím, získáte navíc perfektně zpracované flashcard kartičky pro mobilní aplikaci ANKI, která patří k nejoblíbenějším appkám na procvičování slovní zásoby. Lukáš navíc kartičky i namluvil, což je výborný počin. Spojení nahrávky a textu vám pomůže k lepšímu zapamatování frází. Anki můžete samozřejmě využít ke studiu nejenom cizích jazyků, ale hodí se například i studentům k učení se náročnějších otázek, pojmů atd. 

Podrobný návod k aplikaci ANKI v češtině můžete poslechnout např. zde. https://www.youtube.com/watch?v=D358Z-a1CWg

Jelikož ne všichni studenti jsou unavení a bez energie, děkuji tímto své studentce Báře, která zpracovala slovní zásobu z jednoho Lukášova videa na téma ZAMILOVANÁ ANGLIČTINA –  LÁSKA A VZTAHY. Jen tím, že si výrazy z jakéhokoliv videa sami přepíšeme, si je o něco lépe zapamatujeme. Pokud ale chcete jen fráze “přeletět”, zde je odkaz na dokument se slovíčky a samozřejmě i s videem:

https://docs.google.com/document/d/1izmbthHIjNBlwUpVSQlVg62i6WdU_nLPNqAOUqsqggA/edit?usp=sharing 

Konverzační hodiny angličtiny zdarma se zdárně rozjely v Holešově, každou středu od 18 v Biograf Café. S touto bohulibou aktivitou začínají i ve Zlíně. Vím, z Bystřice je to trochu z ruky, ale i tak je to skvělá možnost  poznat nové lidi a prostě si u něčeho dobrého pokecat v cizích jazycích. Akci pořádá rodilá mluvčí a učitelka angličtiny z USA, Amanda Lynn Tully. Akce se bude konat každé druhé pondělí v hospodě Nový svět ve Zlíně, od 17:30 do 19:00. Začíná se již toto pondělí, 2. prosince. Na akce Amandu doprovází její přítel, Němec, takže je možno i “pošprechtit”. Veškeré informace najdete na fb profilu Amandy Lynn Tully, nebo připojuji i odkaz na událost zde:

https://www.facebook.com/events/1021437028215240/?active_tab=discussion

Tak, pro listopad jsem s tipy vyčerpána, ale samozřejmě nepřestávám sbírat další. Samozřejmě budu ráda i za jakoukoliv inspiraci od vás. Děkuji, jestli jste dočetli až sem, a do nového měsíce vám popřeji hlavně klid a pevné nervy i zdraví. Vydržte pracovní zápřah konce roku a zároveň i užívejte adventního času.

Lenka

 

Hello, 👋 chcete být in?

Pokud mi svěříte svůj e-mail, žádná pozvánka na novou akci vám neuteče.

Nebojte, žádné spamy!