Prosinec 2019 + PF 2020

Moc vás zdravím na začátku nového roku. Původně jsem chtěla sdílet zásobárnu tipů na zlepšení naší angličtiny, které se mi nashromáždily za prosinec, ale pravděpodobně s nimi chvíli počkám. Nevím, jak vy, ale já jsem poslední prosincové dny zažívala lenošivou a „nicnedělací“ náladu. Bez výčitek, že “nestíhám”, jsem se doslova rozvalila ke knížce či filmům, na které přes rok “není čas”. A taky hodně spala. Bylo to fajn, ale ode dneška, od 1. ledna, mám pocit, že už bych se měla trochu aktivizovat. Všeho moc škodí. Dobrého i špatného. 

Nejprve upřímná slova díků. Klidně tuto pasáž přeskočte, pro mne je ale důležitá. Děkuji tedy z celého srdce:

Mé milované rodině, kterou kolikrát přivádím k nepříčetnosti, za trpělivost a pochopení. Obzvláště když po celém dni stráveném s mými milými studenty, s nimiž je mi tak dobře, přijdu domů, kde na mne čeká “druhá směna”, a já na ni už většinou nemám sil. Jsem vymluvená z práce, tudíž doma víceméně mlčím. Nezaslouží si to, vím. Zapracuju. 

Mým přátelům, kteří ví, že jsem rozlítaná a “pořád něco mám”, přesto taky určitě ví, že jsem vždy ochotná udělat si na ně čas a mám je ráda.

Mým drahým kolegyním a kolegům, které jsem letos měla tu čest poznat, a s nimiž jsem v častém kontaktu zatím virtuálním, ale snad brzy i reálném. Můžu se na ně obrátit s jakýmkoliv dotazem, problémem, a zároveň se můžu spolehnout, že se mi budou snažit pomoct, bude-li to v jejich silách. To samé platí z mé strany. Cítím velký vděk.

Mým studentům, z nichž většinou již přátelům, za tolerování všech mých nedostatků, o kterých vím a které opravdu chci napravovat.

Mým zahraničním přátelům za to, že jsou ochotni ve svém volném čase připravit zábavný program pro mé studenty a přátele.

JEŠTĚ JEDNOU VÁM VŠEM DĚKUJI.

A co vy, také cítíte, že po svátečním odpočinku, pokud jste si tedy nějaký také dopřáli, nastal čas na NĚJAKOU aktivitu? Na své FB stránce Angličtina BpH jsem místo PF sdílela nápad, jak si rozdělit studium do měsíčních plánů. Je to jen návrh, a schválně jsem jednotlivé aktivity nechala otevřené. Každý z vás si může doplnit, co je pro něj zajímavé. Doporučuji si opravdu najít chvilku, sednout si s šálkem něčeho dobrého, a sepsat si, co by nejvíc ze všeho bavilo vás. Snáze se vám bude plán dodržovat. Je dobré si zodpovědět, proč zrovna tento jazyk a kde se v něm vidím v časovém období, třeba za 1 rok. 

Já si pro nový rok vybrala italštinu. Mám základy španělštiny, ale v tomto roce budu mít více příležitostí aktivně používat italštinu díky svému kamarádovi a cestě do Itálie. Při ní chci minimalizovat angličtinu a naopak co nejvíce to půjde používat jednoduché italské fráze. Objednat jídlo a pití v restauraci, při ubytování v hotelu se zeptat na běžné fráze při ubytovávání. Poprosit a požádat o radu. Zeptat se na cestu. Umět říct základní věci o sobě a své rodině. 

Teď k ročnímu plánu. Předpokládám, že vás ten můj na italštinu až tolik nezajímá, můžu vám tady alespoň nastínit pár tipů pro vaše aktivity v angličtině.

Leden – začněte…sepsáním plánu. Ujasněním svých cílů. Stanovením priorit (chci lépe mluvit? psát? rozumět mluvenému či psanému slovu?) Podle toho, co je vaše priorita, zaměřte svoje další měsíční aktivity na její zlepšování.

Únor – naučte se… najít čas na studium v běžném dni. 30 nových frází. Vyslovovat jídla v restauraci. Říct něco o sobě. Pokládat otázky. Jak se tvoří přítomný, budoucí a minulý čas. 

Březen – napište…e-mail do hotelu s dotazem na volný pokoj. Každý den jednu frázi, co zajímavého jste prožili. Co všechno za pracovní den děláte. Popište vaše přátele a něco o nich. Reklamaci vadného výrobku, či nefunkční službu, kterou jste si předplatili.

Duben – čtěte… jednu zprávu denně. Recenzi nového filmu. Zjednodušenou knížku. Zrcadlovou knížku. To, co VÁS zajímá, jen čtěte v jazyce, který se učíte.

Květen – sledujte… oblíbený seriál či film. Klidně znovu a znovu. Předpověď počasí. Zprávy.

Červen – přidejte se k… skupině na sociální síti, která mluví daným jazykem. Lidem, kteří se učí to samé, co vy. 

Červenec – předplaťte si… službu, která vás baví. Ororo, Englishcentral. Nebo se prostě přihlaste k odběru vašeho oblíbeného programu na Youtube, ať máte zaručenou pravidelnost.

Srpen – zlepšete…to, co vám za první půlrok moc nešlo. Vraťte se k měsíci, kdy jste na tom nebyli časově nejlíp, a zkuste znova.

Září – najděte…kamarády, kteří mají stejný problém jako vy, či stejný zájem jako vy. Jděte do toho společně. Webovku, která pro vás bude “závislostí”. Ale ne posedlostí 🙂

Říjen – sledujte a zapište…. co jste sledovali. Stručně a krátce. Pracujte s papírem a tužkou. Je to jiné než s klávesnicí.

Listopad – zpívejte…prostě zpívejte. NAHLAS.

Prosinec – opakujte…dle mého nejméně vhodný měsíc k učení novému. Možná pro vás ne, ale….opakováním rozhodně nic nezkazíme. Hlavně nevypustit celý měsíc! 🙂

Milí přátelé, studenti.

Ještě jednou vám děkuji za přízeň, moc si jí vážím, a přeji vám úspěšný nový rok. A hlavně, zdraví pro nás všechny. Bez toho není nic.

Mějte se hezky.

Lenka

Hello, 👋 chcete být in?

Pokud mi svěříte svůj e-mail, žádná pozvánka na novou akci vám neuteče.

Nebojte, žádné spamy!