Leden 2020

Tak co, jazykoví nadšenci, jak hodnotíte měsíc leden? Kolik času jste věnovali sami sobě a svým zálibám, ať už to je či není zrovna angličtina? Pokud se nepovedlo splnit si své plány v lednu, proč nezačít opět dnes, nanovo? Nikdy není pozdě udělat změnu k lepšímu. Dnes je lepší než zítra. A dnes je opravdu ideální den. 1. únor – keltský svátek Imbolc, Hromnice, oslava nového počátku a probouzení…..tímto bych vás chtěla povzbudit ve vaší snaze naučit se něco nového. Jak říká Marie Forleo, inspirující spisovatelka a koučka, jejíž knihu Everything Is Figureoutable jsem právě doposlouchala:

Pokud chcete začít pěkně krok po kroku, stanovením si svého plánu, využijte praktický plánovač od Broni Sobotky, nadšeného učitele z Brna. Plánovač můžete najít zde, neváhejte, uvařte si kafe, vemte tužku a….tímto Broňovi děkuji za možnost sdílení.

https://drive.google.com/file/d/1cSgCWB48EopjS5Gqpa1_Zqg9rWesTBPg/view

Broňa také před koncem roku 2019 natočil zajímavé povídání s polyglotkou a autorkou nemála jazykových příruček Luckou Gramelovou, která přijala mé pozvání do Bystřice a v březnu 2019 nám na své přednášce prozradila, JAK SE UČIT JAZYKY. Rozhovor s ní si můžete poslechnout z odkazu níže a dozvíte se odpovědi například na tyto Broňovy otázky:

Co ji motivuje učit se další a další jazyky? Které jazyky považuje za nejsnadnější? Co v praxi znamená “Languages are best learned on the pillow?” Jak se učí nový jazyk? Jak jí pomáhá psaní deníku? Proč polygloti nechodí do jazykových kurzů? Učí se lépe introverti nebo extroverti? Co je nejčastější chybou českých studentů jazyků? Je důležitější obsah, nebo forma? Pletou se jazyky, když jich umíme víc? Co by napsala na billboardy, kdyby měla tu možnost?

https://www.youtube.com/watch?v=ad9dbTK9Fmg&feature=share&fbclid=IwAR0NpKFfJJrSpU0tHayBNQ3RtrwmtpKCVeS6RRGPzIWLoENeN4h3wmqB0Cg

Miluju, když mě mí akční studenti upozorní na něco zajímavého v oblasti angličtiny, co mi zatím uniklo. Tím je i Youtube kanál “73 Questions With …. /Vogue”. Aničko, děkuji poprvé! Pokud rádi sledujete životy celebrit, hudebníků, modelek, sportovců atd., a patříte mezi pokročilejší studenty,  zkuste si pár dílů přehrát. Přinejmenším zopakujete pokládání otázek v angličtině. Můj oblíbený rozhovor je například tento, s Rogerem Federerem: 

https://www.youtube.com/watch?v=nd5–EqzLPY

Na přelomu roku mi přistál do schránky e-mail  z Couchsurfingu. Mí studenti vědí, o co jde, někteří se také stali členy. Objevila jsem v něm žádost o přespání v Kroměříži od sympatické Margarity z Kolumbie, která se odhodlala podniknout spolu s kamarádkou vánoční a novoroční cestu z Německa přes ČR a Rakousko zpět do Německa. Respektovala jsem jejich přání strávit jeden den v Kroměříži, i když jsem se pokusila je nalákat na změnu plánu a výlet na Hostýn. Nicméně, proč to píšu. Navrhla jsem možnost nevšedního setkání mým studentkám z Kroměříže, a přesto, že šlo o “hurá akci”, jedna z nich se nezalekla a rozhodla se Margaritu a její kamarádku, (tedy nakonec se ukázalo, že kamarádky dvě), na jednu noc ubytovat. Aničko, děkuji podruhé! Udělalo mi velkou radost, že Margarita nakonec viděla Kroměříž i s průvodci, a že moje studentka se pustila takto po hlavě do nového zážitku. Jak mi posléze řekla, moc si to všichni užili. Couchsurfing sbližuje, vystupte ze své komfortní zony a zkuste to také!

Blíží se mi dovolená v Itálii. Dala jsem si závazek, že se budu snažit mluvit italsky, kde to jen půjde. Uvidím, jestli se mi podaří během února dostat s lekcemi i mimo slovní zásobu v baru a restauraci, to už by mi myslím docela šlo. Začala jsem tím, že jsem si vyplnila Jazykový plánovač 🙂 Na druhé straně zjišťuju, jak je důležité mít při sobě někoho, kdo je v cizím jazyku lepší než já, a nebát se zeptat na radu, pomoc, opravení. V dnešní době se mi stává minimálně, že mi studenti nosí automatické překlady z Googlu. Víte, jaké paskvily tam občas vzniknou. Přesvědčila jsem se o tom na vlastní kůži i já….chtěla jsem využít své minimální znalosti italštiny a začít komunikovat s kamarádem Italem. Píšu mu zprávu, pyšná, že se nemusím uchylovat k angličtině….jaké bylo mé zklamání, když mi odepsal, že sice rozumí, ale těch chyb….Ach jo. Nakoplo mě to ale tím správným směrem. Chybami se totiž učíme. Musím na to jít jinak. Nespoléhat na Google, ale oslovit italštiny znalých, inspirovat se a učit od nich. A nepřestávat se bát mluvit, i když nejsem vůbec dokonalá!

V lednu jsem se osobně seznámila s Američanem Bobem Sharpem, nezávislým a trošku svérázným cestovatelem, spisovatelem a propagátorem tai chi. Bob se před více než 20 lety zamiloval do Bystřice a od té doby tu tráví pravidelně pár měsíců v roce, píše knihy o svých cestách, chodí hodně pěšky, a samozřejmě cvičí tai chi. Pár lekcí nám věnoval, byla to zajímavá nová zkušenost, a moc děkuji jemu i pár zájemcům nejen z řad mých studentů, kteří se k nám na “cvičení” přidali. Jsme zase o zážitek bohatší.

A jelikož setkávání s rodilými mluvčími není nikdy dost, jsem domluvená na další pub party s našimi známými Vališovými, sledujte pozvánky na mém Facebooku. Akci bych chtěla svolat během února, než nám Vališovi ujedou po vánočním pobytu u nás opět do zahraničí. Moc se na ně i vás těším! 🙂

Na závěr chci sdílet studnici nápadů a tipů, jak začlenit nové zvyky do každodenního kolotoče práce a povinností. Inspirujte se od těch, kteří se učí nejeden jazyk, a vědí, co funguje. 

https://jazykovymentoring.sk/ako-sa-jazyky-ucia-jazykove-mentorky/?utm_source=facebook&utm_medium=post&fbclid=IwAR0pptYT2o9HL_evyLC6mUejlmZEF91-2AmWf-GtjLZirwnB7CgRuLSqE_g

Tak. Marií Forleo jsem začala, a taky jí i zakončím tento lednový příspěvek.

Přeji, ať se vám krásně startuje do nového, radostnějšího, slunečnějšího období, určitě nám to všem prospěje a bude líp. 

Mějte krásný únor.

Lenka

 

Hello, 👋 chcete být in?

Pokud mi svěříte svůj e-mail, žádná pozvánka na novou akci vám neuteče.

Nebojte, žádné spamy!